🧮 Verktyg
Pattaya Beach med bred sandstrand och vita moln över bukten
När ska man resa

Bästa restiden till Pattaya

Högsäsong, lågsäsong eller mittemellan?

Foto: Slyronit · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons · skalad och beskuren

Bästa restiden till Pattaya är december till februari: det regnar knappt, dagarna ligger runt 30–31 grader och nätterna är de svalaste på året. November och mars är nästan lika bra. Men Pattaya går att besöka året runt. April är hetast, maj till augusti ger regnskurar ungefär var tredje dag, och bara september och oktober är riktigt blöta, med regn mer än varannan dag i snitt.

Siffrorna i den här artikeln kommer från Thailands meteorologiska institut (TMD) och deras normalvärden för väderstationen i Pattaya, ett snitt av åren 1991–2020. De säger hur ett typiskt år ser ut, inte hur just din vecka blir. Ett normalår har ungefär 1 100 millimeter nederbörd fördelat på 106 regndagar, alltså mindre regn än i många andra delar av Thailand. Läs vidare för vad varje del av året innebär, och vilka högtider och lov som påverkar priser och trängsel.

Pattayas klimat månad för månad

MånadMedel dag (°C)Medel natt (°C)Nederbörd (mm)Regndagar
Januari30,623,5162,5
Februari31,224,5202,5
Mars32,025,5474,8
April33,026,4686,3
Maj32,726,612111,0
Juni32,026,413212,6
Juli31,626,210412,7
Augusti31,426,19112,9
September31,125,421416,3
Oktober30,924,722517,0
November30,824,3575,6
December30,223,3121,9

Källa: TMD, normalvärden 1991–2020 för stationen Phatthaya. ”Dag” och ”natt” är medelvärdet av dygnets högsta och lägsta temperatur. Samma siffror finns i klimattabellen för Pattaya, och mer om vädersystemen i väder och klimat i Pattaya.

November–februari: torrt, soligt och mest efterfrågat

Den torra årstiden börjar när nordostmonsunen tar över i slutet av oktober. November har fortfarande några regndagar, i snitt fem–sex, men december har under två och januari och februari två–tre. Temperaturen är den lägsta på året, vilket i Pattaya betyder 30 grader på dagen och 23–24 på natten. För svenskar som vill fly mörkret är det här den självklara perioden, och för den som vill bada, åka till Koh Larn och vara ute mycket är vädret som mest förutsägbart.

Baksidan är att efterfrågan är som störst. Jul och nyår, sportlovet i februari och mars och de veckor som långliggare kommer och går gör att flyg och hotell bör bokas tidigt. Den torra och svalare perioden är också den då luftkvaliteten i Thailand kan bli sämre på grund av partiklar (PM2.5). I Pattaya mäter staden halterna dagligen, och den som är känslig kan följa värdena på miljömyndighetens sajt Air4Thai (air4thai.pcd.go.th).

Högtider i perioden: Loy Krathong, ljusfestivalen, infaller tisdagen den 24 november 2026, och Pattayas internationella fyrverkerifestival hålls enligt Pattaya Mail fredagen den 27 och lördagen den 28 november 2026 på Pattaya Beach. Kinesiskt nyår faller på lördagen den 6 februari 2027. Se Loy Krathong i Pattaya, fyrverkerifestivalen och jul och nyår i Pattaya.

Mars–maj: hetast, med Songkran mitt i

Från mars stiger temperaturen. April är årets varmaste månad med i snitt 33 grader på dagen och drygt 26 på natten. Det regnar fortfarande lite i mars och april, men skurarna blir fler. För den som tål värme är mars ett bra val: fortfarande torrt, och Pattaya Music Festival hålls vanligen i mars – 2026 på fredagar och lördagar på stränderna i Pattaya och Jomtien och i Naklua.

Påsklovet 2027 hamnar runt påsk i slutet av mars och början av april, alltså före Songkran, det thailändska nyåret, som firas den 13–15 april. 2027 infaller det tisdag till torsdag. I Pattaya fortsätter vattenkriget längre än i resten av landet: Wan Lai i Naklua och Pattaya brukar firas den 18 och 19 april, och 2027 väntas det bli söndagen den 18 och måndagen den 19 april. Det är roligt för de flesta barn och tröttsamt för den som vill hålla telefonen torr. Allt om festen finns i Songkran och Wan Lai i Pattaya, och mer om månaderna i Pattaya i mars och Pattaya i april.

Värmen i april tar på barn och äldre Med 33 grader i skuggan och stark sol blir stadspromenader mitt på dagen tunga. Lägg utflykterna tidigt på morgonen, vila under de varmaste timmarna och drick mer än du tror att du behöver. Se sol och värmeslag i Thailand.

Juni–augusti: regnperiod, men inte regnväder

Sydvästmonsunen ger Thailand regnperiod från omkring mitten av maj. I Pattaya betyder det 11–13 regndagar i månaden från maj till augusti, men nederbörden är måttlig: 90–130 millimeter i månaden, mindre än i september och oktober. Planera så att stranddagar och båtturer går att flytta.

För svenska familjer är sommarlovet ofta den enda möjligheten till en längre resa, och Pattaya fungerar då bättre än många tror. Det är lika varmt som på vintern, med fler regndagar men inte mer regn än att det mesta går att genomföra med lite flexibilitet. Sommaren har flera buddhistiska helgdagar: 2027 infaller Asahna Bucha söndagen den 18 juli och Khao Phansa måndagen den 19 juli. På de dagarna säljs ingen alkohol i butiker och vanliga restauranger, men hotell och licensierade nöjesställen får servera. Se helgdagar och alkoholförbud och Pattaya i juli.

September–oktober: årets blötaste månader

September och oktober står för nästan 40 procent av årets nederbörd i Pattaya: 214 respektive 225 millimeter, fördelade på 16–17 regndagar. Det regnar alltså i snitt mer än varannan dag. Temperaturen är densamma som resten av året.

Höstlovet i slutet av oktober eller början av november hamnar alltså i övergången. Ju senare, desto bättre chans till torrt väder – november har bara en fjärdedel av oktobers regn. Den som reser i oktober bör ha inomhusalternativ planerade, se vad man gör i Pattaya när det regnar och Pattaya i oktober. Ok Phansa, slutet på den buddhistiska fastan, infaller måndagen den 26 oktober 2026 med alkoholförbud i butiker.

Hua Hin är inget torrare alternativ på hösten Det är lätt att tro att andra sidan Thailandviken har bättre höstväder. Enligt TMD:s normalvärden får Hua Hin tvärtom mer regn än Pattaya i oktober och november. Jämför orterna i Pattaya eller Hua Hin.

Övervintring: när ska man komma och gå?

För den som stannar flera månader är november till mars det klassiska fönstret, med torrt väder från start till slut. Den som kommer i början av november får räkna med några sista skurar, och den som stannar in i april får årets hetaste veckor. Tänk på att visumfriheten för svenskar sedan den 15 september 2026 bara är 30 dagar, så en hel vinter kräver visum planerat i förväg. Se övervintra i Pattaya.

Restiden för olika resenärer

Du vill …Bästa månaderTänk på
ha så torrt väder som möjligtdecember–februariHögst efterfrågan, boka tidigt
resa på sportlovetfebruari–marsTorrt och varmt, mars hetare
resa på påsklovetmars–aprilMycket varmt, Songkran först i mitten av april
resa på sommarlovetjuni–augustiRegnskurar ungefär var tredje dag
resa på höstlovetslutet av oktober, början av novemberÖvergång från blötaste perioden
uppleva högtiderapril eller novemberSongkran respektive Loy Krathong och fyrverkerier
övervintranovember–mars30 dagars visumfrihet räcker inte

Vanliga frågor

När är det regnperiod i Pattaya?

Regnperioden varar ungefär från mitten av maj till oktober. Mest regn faller i september och oktober, med i snitt 16–17 regndagar per månad enligt TMD. Från maj till augusti regnar det ungefär var tredje dag, och nederbörden per månad är då ungefär hälften av höstens.

Vilken månad är varmast i Pattaya?

April är varmast, med en genomsnittlig dagstemperatur på 33 grader och nätter på drygt 26 grader. Maj är nästan lika varm. Svalast är december och januari, med i snitt drygt 30 grader på dagen och 23 på natten.

Kan man resa till Pattaya på sommaren?

Ja. Juni till augusti är regnperiod, men nederbörden är måttlig, med 11–13 regndagar i månaden och mindre regn än i september och oktober. Temperaturen är densamma som på vintern, så sommarlovet fungerar för en strandsemester om ni planerar flexibelt.

Är det bra att åka till Pattaya i oktober?

Oktober är årets blötaste månad i Pattaya, med i snitt 225 millimeter regn och 17 regndagar. Det går att resa då, men räkna med regniga dagar och ha inomhusaktiviteter planerade. Slutet av månaden är oftast bättre än början, eftersom torrperioden börjar i slutet av oktober.

Källor