🧮 Verktyg
Mörka regnmoln driver in över havet
Kalkylatorer och uppslag

Klimattabell för Pattaya månad för månad

Vädret i Pattaya, månad för månad.

Pattaya är varmt året runt: medelvärdet av dagens högsta temperatur ligger mellan 30,2 °C i december och 33,0 °C i april, och nätterna går sällan under 23 grader. Det som skiljer månaderna åt är regnet. December har i snitt 11,7 millimeter fördelat på två regndagar, medan oktober har 224,5 millimeter och 17 regndagar. Välj en månad för att se siffrorna, jämförda med Stockholm, eller läs hela tabellen nedan.

Temperatur och nederbörd för Pattaya är normalvärdena för 1991–2020 från Thai Meteorological Department (TMD), uppmätta vid väderstationen Phatthaya. Havstemperaturen är ett snitt av satellitmätningar för åren 2021–2025 från amerikanska NOAA och är ingen officiell normal. Siffrorna för Stockholm är SMHI:s normalvärden för samma period, 1991–2020, från stationen vid Observatoriekullen. Allt är medelvärden över många år och säger ingenting om hur just din vecka blir.

Normalvärdena för årets tolv månader

Pattaya (TMD-stationen Phatthaya), normalvärden 1991–2020; havstemperatur NOAA 2021–2025
MånadMax °CMin °CMedel °CNederbörd mmRegndagarHav °C
Januari30,623,526,516,32,527,4
Februari31,224,527,319,92,528,1
Mars32,025,528,347,34,829,0
April33,026,429,467,96,330,4
Maj32,726,629,4121,111,031,0
Juni32,026,429,0132,112,630,6
Juli31,626,228,6103,612,730,1
Augusti31,426,128,591,212,929,9
September31,125,427,9213,616,329,7
Oktober30,924,727,2224,517,029,7
November30,824,327,156,65,629,3
December30,223,326,411,71,928,1
Året31,525,228,01 105,8106,1–

Max och min är medelvärdet av dygnets högsta och lägsta temperatur under månaden. Regndagarna är TMD:s räkning av dagar med nederbörd i genomsnitt per månad, och därför kan siffran ha decimaler. En regndag säger inget om hur länge det regnar: en kraftig skur räknas lika mycket som en hel dag med regn.

Pattaya jämfört med Stockholm

Tabellen ställer Pattayas normalvärden bredvid SMHI:s för Stockholm. Skillnaden är störst mitt i den svenska vintern: i januari är medeltemperaturen 26,5 grader i Pattaya och −1,0 i Stockholm, alltså 27,5 grader varmare. Stockholms varmaste månad, juli, har en genomsnittlig dagstemperatur på 23,6 grader – ungefär vad nätterna i Pattaya håller i december och januari.

Pattaya (TMD) och Stockholm (SMHI, Observatoriekullen), normalvärden 1991–2020
MånadMedel °C PattayaMedel °C StockholmMax °C StockholmNederbörd mm PattayaNederbörd mm Stockholm
Januari26,5−1,01,016,337,0
Februari27,3−1,01,219,929,4
Mars28,31,64,747,327,3
April29,46,310,767,929,2
Maj29,411,416,5121,134,0
Juni29,015,720,8132,161,7
Juli28,618,723,6103,661,5
Augusti28,517,722,191,266,2
September27,913,116,6213,653,3
Oktober27,27,710,1224,551,4
November27,13,65,456,647,6
December26,40,62,511,747,8
Året28,07,911,31 105,8546,4

Nederbörden är mer överraskande. Över året får Pattaya dubbelt så mycket regn som Stockholm, men fördelningen är helt olika. Från december till februari regnar det mindre i Pattaya än i Stockholm – i december bara en fjärdedel så mycket. I september och oktober är det tvärtom: Pattaya får fyra gånger mer regn än huvudstaden.

Så läser du tabellen

Tre saker sticker ut. Den första är hur lite temperaturen varierar. Skillnaden mellan den svalaste och den varmaste månaden är tre grader i medeltemperatur. «Svalt» i Pattaya betyder att nätterna i december och januari ligger på 23 grader i stället för 26.

Den andra är att regnperioden inte är jämn. Maj till augusti har mellan 90 och 130 millimeter i månaden, medan september och oktober har dubbelt så mycket. Tar du höstlovet i Pattaya i oktober reser du under årets blötaste månad. Det betyder inte regn hela dagen, men du gör klokt i att ha en plan för eftermiddagen.

Den tredje är havet. Vattnet håller från ungefär 27 grader i januari till omkring 31 i maj, varmare än luften på natten stora delar av året. Siffrorna är satellitmätningar av ytan i en ruta på ungefär 25 gånger 25 kilometer utanför Pattaya, inte mätta vid stranden, så det kan vara varmare på grunt vatten och kallare efter kraftigt regn.

Mild temperatur betyder inte svag sol. Pattaya ligger ungefär 13 grader norr om ekvatorn, och solen står högt även i december och januari när luften känns behaglig. Barn bränner sig fort vid poolen även när det är mulet. Läs sol och värmeslag innan du reser, oavsett månad.

Det normalvärdena inte berättar

En normal är ett medelvärde över 30 år, och ingen enskild månad ser exakt ut så. Ett år kan oktober vara torrare än snittet, ett annat år kan regnet komma redan i april. Regnperioden börjar inte heller ett bestämt datum. År 2025 meddelade TMD att sydvästmonsunen, som ger regnperioden, kom igång omkring den 15 maj, och att nordostmonsunen, som ger det torra och lite svalare vädret, tog över i slutet av oktober. Andra år kan skiftet komma en eller två veckor tidigare eller senare.

Havstemperaturen varierar också mellan åren. I januari har månadssnittet under 2021–2025 legat mellan 26,7 och 28,6 grader, och i maj mellan 30,3 och 31,4. Siffrorna i tabellen är snittet av de fem åren.

Luftfuktighet och soltimmar finns inte med i de normalvärden vi använder. Tänk också på att medeltemperaturen är ett dygnssnitt: den säger lite om hur varmt det känns mitt på dagen, så titta på maxkolumnen när du planerar utflykter och stranddagar.

Så fungerar månadsväljaren

När du väljer en månad visar verktyget temperatur, nederbörd, regndagar och havstemperatur för månaden, var den hamnar bland årets tolv – om den hör till de blötaste eller torraste, varmaste eller svalaste – och samma månad i Stockholm. Rangordningen är beräknad på siffrorna i tabellen, med nederbördsmängden i millimeter och medeltemperaturen. Under resultatet får du en länk till månadsartikeln, som berättar vad som händer i Pattaya just då, från festivaler och helgdagar till vilka dagar alkoholförsäljningen stoppas.

Tabellerna ovan fungerar också utan JavaScript, och alla månadsnamn i den första länkar vidare till samma artiklar.

När ska man resa?

Den torraste perioden är december till februari, med under 20 millimeter i månaden. Mars och april blir gradvis varmare, och april är årets varmaste månad med 33 grader på dagen. November är en övergångsmånad där nederbörden faller från 224,5 millimeter i oktober till 56,6 och antalet regndagar från 17 till under 6. En samlad bedömning av årstiderna, med skollov och priser, finns i bästa restiden till Pattaya, och den utförliga genomgången av vädret i väder och klimat i Pattaya.

Ska du vidare kan det vara bra att veta att Hua Hin på andra sidan bukten får mer regn än Pattaya i oktober och november.

Vanliga frågor

Vilken är den varmaste månaden i Pattaya?

April, med 33,0 °C som medelvärde av dagens högsta temperatur och 29,4 °C i medeltemperatur, enligt normalvärdena för 1991–2020. Maj är nästan lika varm och har varmast hav, omkring 31 grader.

När regnar det mest i Pattaya?

I oktober och september. Oktober har i snitt 224,5 millimeter och 17 regndagar, september 213,6 millimeter och 16 regndagar. December är torrast, med 11,7 millimeter.

Hur varmt är havet i Pattaya i januari?

Ungefär 27 grader i snitt för 2021–2025, mätt med satellit utanför kusten. Det är årets kallaste havsmånad men fortfarande varmt nog för långa bad.

Hur mycket varmare är Pattaya än Stockholm på vintern?

I januari och februari är medeltemperaturen i Pattaya 26,5 respektive 27,3 grader, mot −1,0 grader i Stockholm, enligt TMD:s och SMHI:s normalvärden för 1991–2020. Skillnaden är alltså runt 28 grader.

Vilken är den högsta temperaturen som har uppmätts i Pattaya?

Stationen Phatthaya har uppmätt 38,7 °C, och rekordet är från oktober, inte från den varmaste månaden april. Den lägsta uppmätta temperaturen är 14,6 °C, i december.

Källor