🧮 Verktyg
Stora cumulusmoln över Pattaya Beach och höghusen längs bukten
När ska man resa

Väder och klimat i Pattaya

Torrt, varmt eller regnigt - så växlar vädret.

Foto: Slyronit · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons · skalad och beskuren

Pattaya är varmt året runt: dagstemperaturen ligger normalt mellan 30 och 33 grader i alla tolv månader och nätterna sjunker sällan under 23. Det som skiljer årstiderna åt är regnet. December, januari och februari är nästan torra, april och maj är hetast, och regnperioden från maj till oktober når sin topp i september och oktober, då det regnar mer än hälften av dagarna enligt Thailands meteorologiska institut.

Det betyder att det inte finns någon månad då Pattaya är kallt, och inte heller någon månad då det regnar hela tiden. Frågan är snarare vad du tål: värme, fukt eller eftermiddagsskurar. Siffrorna nedan är de officiella normalerna för väderstationen i Pattaya, och de visar en mer nyanserad bild än uppdelningen i "högsäsong" och "regnperiod" som du ofta möter i resekataloger.

Normalerna: så varmt och blött är det varje månad

Tabellen bygger på Thai Meteorological Department (TMD) och deras normalvärden för 1991–2020 från stationen Phatthaya, som ligger 59 meter över havet. Maxtemperaturen är genomsnittet av dygnets högsta värde, mintemperaturen genomsnittet av nattens lägsta. Regndagar är dagar med uppmätt nederbörd, inte dagar då det regnar från morgon till kväll.

MånadMax °CMin °CNederbörd mmRegndagar
Januari30,623,5162,5
Februari31,224,5202,5
Mars32,025,5474,8
April33,026,4686,3
Maj32,726,612111,0
Juni32,026,413212,6
Juli31,626,210412,7
Augusti31,426,19112,9
September31,125,421416,3
Oktober30,924,722517,0
November30,824,3575,6
December30,223,3121,9
Hela året31,525,21 106106

Två saker sticker ut. Skillnaden mellan den svalaste och den varmaste månaden är bara knappt tre grader mitt på dagen. Och nästan hälften av årets regn faller under två månader: september och oktober ger tillsammans omkring 440 millimeter av årets drygt 1 100. Den högsta temperatur som uppmätts vid stationen är 38,7 grader, den lägsta 14,6 grader i december. Vill du ha samma siffror i en sorterbar vy finns de i klimattabellen för Pattaya.

Tre årstider, men ingen av dem är kall

Thailändare talar om en sval, en het och en regnig säsong. I Pattaya är gränserna flytande, men ungefär så här ser året ut:

"Sval" ska förstås relativt. En januarinatt i Pattaya är varmare än de flesta svenska sommarnätter. Den som reser i december eller januari behöver i regel ingen tröja annat än för luftkonditioneringen på bussen och i köpcentren.

November till februari: torrt, men inte tomt på nackdelar

Det är under de här månaderna som Pattaya har sitt mest stabila väder. December har i snitt under två regndagar och januari två och en halv. Nära ekvatorn varierar dagslängden lite över året, så en decemberdag i Pattaya är betydligt längre och ljusare än en svensk vinterdag.

Nackdelarna är två. Den första är att alla andra också vill resa då, vilket märks på flygpriser, hotell och köer vid båtarna till Koh Larn. Den andra är luften. Partikelhalterna (PM2.5) brukar vara högst i den torra och vindstilla delen av året, ungefär december–mars. Pattaya City har satt in åtgärder som gatutvätt under de perioderna, och den som har astma eller känsliga luftvägar bör följa den officiella mätsajten Air4Thai under resan.

För svenskar som övervintrar är det just den här perioden som gäller. Visumfriheten för svenska pass är 30 dagar sedan den 15 september 2026, så en vinter i Pattaya kräver förlängning eller visum. Det tas upp i guiden till att övervintra i Pattaya.

Mars till maj: hettan kommer före regnet

I mars börjar det kännas. Medeltemperaturen över dygnet passerar 28 grader, och i april och maj ligger den på 29,4. Det låter inte dramatiskt på papperet, men när luftfuktigheten stiger och nätterna stannar kring 26 grader får kroppen aldrig riktigt vila. Mitt på dagen är sanden het, och promenader längs Beach Road blir något man gör före tio eller efter fyra.

April är också månaden för Songkran, det thailändska nyåret, som i Pattaya firas ovanligt länge med vattenkriget Wan Lai. Mer om datumen och hur det går till finns i guiden till Songkran och Wan Lai i Pattaya.

Den som är känslig för värme, reser med små barn eller äldre bör ta solen på allvar. Råden om vätska, skugga och tecken på värmeslag finns i artikeln om sol och värmeslag i Thailand.

Regnperioden: blötare än broschyrerna säger, torrare än du tror

Regnperioden kommer med sydvästmonsunen. Hur tidigt den startar varierar från år till år. År 2025 angav TMD att regnperioden inleddes omkring den 15 maj, och att nordostmonsunen tog över i slutet av oktober. Mellan de punkterna regnar det ungefär fyra dagar av tio i juni, juli och augusti, och mer än varannan dag i september och oktober.

Det är där det ärliga svaret behövs. Juni till augusti är för de flesta helt användbara semestermånader. Mängden per regndag säger mycket: i juli faller i snitt runt 8 millimeter per regndag och i augusti 7, alltså skurar snarare än heldagsregn, och mellan dem är det 31–32 grader. I oktober är siffran 13 millimeter per regndag. September och oktober är något annat. Med över 200 millimeter regn per månad i snitt händer det att det regnar under större delen av ett dygn, att gator i lägre delar av staden står under vatten efter en kraftig skur och att havet blir grumligt. Båtturer kan ställas in när vinden är stark och sjöfartsmyndigheten hissar röd flagg, som i Pattaya betyder att båtar inte får gå ut.

Samtidigt är lågsäsongen den period då Pattaya är som lugnast, och det finns gott om sätt att fylla en regnig dag. Förslag finns i guiden till vad man gör i Pattaya när det regnar.

En regnig väderapp betyder inte en regnig semester Prognosappar visar ofta ett regnmoln för varje dag i september, även när skuren varar en timme på eftermiddagen. Titta på timprognosen och den förväntade mängden i millimeter i stället för symbolen. Men gör inte misstaget åt andra hållet: i september och oktober förekommer också dagar med ihållande regn, och de går inte att planera bort.

Regnperioden har också en hälsoaspekt. Myggorna som sprider denguefeber förökar sig i stillastående vatten, och fallen ökar under regnmånaderna. Läs om skydd i artikeln om denguefeber och myggor i Thailand. Maneter kan också spolas in närmare stränderna under monsunen, något som tas upp under farliga djur i Thailand.

Havet är varmt året runt

Det finns ingen officiell normal för vattentemperaturen vid Pattaya från TMD. Det närmaste är satellitdata. Den amerikanska väder- och havsmyndigheten NOAA publicerar dagliga värden för havsytans temperatur i rutor på ungefär 25 gånger 25 kilometer, och för rutan närmast Pattaya ger åren 2021–2025 följande månadsmedel:

PeriodHavsytans temperatur, ungefär
December–februari27–28 °C
Mars29 °C
April–juni30–31 °C (maj varmast)
Juli–november29–30 °C

Siffrorna är medelvärden för en större havsyta och inte uppmätta vid stranden, och enskilda år kan skilja en grad åt båda hållen. Men slutsatsen håller: vattnet i Pattayabukten är aldrig svalkande på det sätt som en svensk badare är van vid. Strömmar, vind och flaggor spelar större roll för badet än temperaturen, och de tas upp i guiden till badsäkerhet och flaggor i Pattaya.

Pattaya eller Hua Hin när det gäller vädret?

Många jämför Pattaya med Hua Hin på andra sidan Thailandbukten. Över hela året får Hua Hin mindre regn, omkring 936 millimeter mot Pattayas 1 106 enligt samma TMD-normaler. Men skillnaden ligger framför allt i september, då Pattaya får betydligt mer. I oktober och november är det tvärtom: då får Hua Hin mer regn än Pattaya, 250 mot 225 millimeter i oktober. Den som reser på senhösten vinner alltså inget på att välja Hua Hin för vädrets skull. Resten av skillnaderna mellan orterna finns i jämförelsen Pattaya eller Hua Hin.

Packa efter årstiden

Grunden är densamma året runt: lätta kläder, solskydd med hög faktor, solhatt, myggmedel och något att ta på sig i luftkonditionerade lokaler och vid tempelbesök, där axlar och knän ska vara täckta. Under regnperioden gör ett lätt regnställ eller ett paraply och skor som tål vatten större nytta än en tjock regnjacka, som blir outhärdlig i värmen. Hela listan finns i packlistan för Thailand och Pattaya.

Månad för månad

Varje månad har sin egen sida med normalerna, evenemang, svenska lov och vad du bör tänka på just då:

Vill du hellre ha ett samlat svar på när du bör åka, med pris, folkmängd och lov vägt mot vädret, läs guiden om bästa restiden till Pattaya.

Vanliga frågor

Vilken månad har bäst väder i Pattaya?

December och januari har minst regn och de svalaste nätterna, med under tre regndagar i snitt och dagstemperaturer kring 30 grader. Februari är nästan lika torr men någon grad varmare. Vill du undvika både regn och den värsta hettan är perioden december–februari det säkraste valet.

När är regnperioden i Pattaya?

Regnperioden varar ungefär från mitten av maj till slutet av oktober. September och oktober är blötast, med drygt 200 millimeter regn och 16–17 regndagar per månad enligt TMD:s normaler för 1991–2020. Juni till augusti har regn ungefär fyra dagar av tio, men mängden per regndag är betydligt mindre.

Kan man bada i Pattaya i januari?

Ja. Havet håller omkring 27–28 grader i januari enligt NOAA:s satellitdata för åren 2021–2025, och luften är runt 30 grader mitt på dagen. Det är bland de svalare månaderna, men vattnet är fortfarande varmare än en svensk sommarsjö.

Hur varmt är det i Pattaya i april?

April är årets varmaste månad med i genomsnitt 33 grader mitt på dagen och drygt 26 grader på natten. Luftfuktigheten gör att det känns varmare än siffran, så planera utomhusaktiviteter till morgon och sen eftermiddag.

Regnar det hela dagen under regnperioden?

Oftast inte. Under juni–augusti faller i snitt 7–10 millimeter per regndag, vilket oftast betyder skurar med uppehåll emellan. I september och oktober förekommer däremot dagar med ihållande regn och översvämmade gator, så räkna med att någon dag kan gå förlorad.

Källor