🧮 Verktøy
Mørke regnskyer driver inn over havet
Kalkulatorer og oppslag

Klimatabell for Pattaya – måned for måned

Sammenlign månedene og finn din reisetid.

Pattaya er varmt hele året: middel av dagens høyeste temperatur ligger mellom 30,2 °C i desember og 33,0 °C i april, og nettene går sjelden under 23 grader. Det som skiller månedene, er regnet. Desember har i snitt 11,7 millimeter fordelt på to regndager, mens oktober har 224,5 millimeter og 17 regndager. Velg en måned for å se tallene, eller les hele tabellen under.

Temperatur og nedbør er normalene for 1991–2020 fra Thai Meteorological Department (TMD), målt på værstasjonen Phatthaya. Havtemperaturen er et snitt av satellittmålinger for årene 2021–2025 fra amerikanske NOAA, og den er ikke en offisiell normal. Tallene er gjennomsnitt over mange år og sier ingenting om hvordan akkurat din uke blir.

Normalene for alle tolv månedene

Pattaya (TMD-stasjon Phatthaya), normaler 1991–2020; havtemperatur NOAA 2021–2025
MånedMaks °CMin °CMiddel °CNedbør mmRegndagerHav °C
Januar30,623,526,516,32,527,4
Februar31,224,527,319,92,528,1
Mars32,025,528,347,34,829,0
April33,026,429,467,96,330,4
Mai32,726,629,4121,111,031,0
Juni32,026,429,0132,112,630,6
Juli31,626,228,6103,612,730,1
August31,426,128,591,212,929,9
September31,125,427,9213,616,329,7
Oktober30,924,727,2224,517,029,7
November30,824,327,156,65,629,3
Desember30,223,326,411,71,928,1
Året31,525,228,01 105,8106,1–

Maks og min er middelverdien av dagens høyeste og laveste temperatur gjennom måneden. Regndagene er TMDs telling av dager med nedbør i snitt per måned, og derfor kan tallet ha desimaler. En regndag sier ikke hvor lenge det regner: én kraftig byge teller like mye som en hel dag med regn.

Slik leser du tabellen

Tre ting springer i øynene. Det første er hvor lite temperaturen varierer. Forskjellen mellom den kjøligste og den varmeste måneden er tre grader i middeltemperatur. «Kjølig» i Pattaya betyr at nettene i desember og januar ligger på 23 grader i stedet for 26.

Det andre er at regntiden ikke er jevn. Mai til august har mellom 90 og 130 millimeter i måneden, mens september og oktober har dobbelt så mye. Tar du høstferien i Pattaya i oktober, reiser du i den våteste måneden i året. Det betyr ikke regn hele dagen, men det betyr at du bør ha en plan for ettermiddagen.

Det tredje er havet. Sjøen holder fra om lag 27 grader i januar til om lag 31 i mai, varmere enn lufta om natten store deler av året. Tallene er satellittmålinger av overflaten i en rute på rundt 25 ganger 25 kilometer utenfor Pattaya, ikke målt ved stranda, så det kan være varmere i grunt vann og kaldere etter kraftig regn.

Mild temperatur betyr ikke svak sol. Pattaya ligger rundt 13 grader nord for ekvator, og sola står høyt også i desember og januar når lufta føles behagelig. Barn blir fort solbrent ved bassenget selv om det er overskyet. Les sol og heteslag før du reiser, uansett måned.

Hva normalene ikke forteller

En normal er et snitt over 30 år, og ingen enkeltmåned ser nøyaktig slik ut. Et år kan oktober være tørrere enn snittet, et annet år kan regnet komme allerede i april. Regntiden starter ikke på en fast dato heller. I 2025 meldte TMD at sørvestmonsunen, som gir regntiden, satte inn rundt 15. mai, og at nordøstmonsunen, som gir det tørre og litt kjøligere været, tok over i slutten av oktober. Andre år kan skiftet komme en uke eller to tidligere eller senere.

Havtemperaturen varierer også fra år til år. I januar har månedssnittet i perioden 2021–2025 ligget mellom 26,7 og 28,6 grader, og i mai mellom 30,3 og 31,4. Tallene i tabellen er snittet av de fem årene.

Luftfuktighet og antall soltimer finnes ikke i normalene vi bruker, og de er derfor ikke med. Merk at middeltemperaturen er et døgnsnitt: den sier lite om hvor varmt det føles midt på dagen, så se på maks-kolonnen når du planlegger utflukter og strandtid.

Slik fungerer månedsvelgeren

Velger du en måned, viser verktøyet temperatur, nedbør, regndager og havtemperatur for den måneden, og hvor den ligger blant årets tolv: om den er en av de våteste eller tørreste, varmeste eller kjøligste. Rangeringen er regnet ut fra tallene i tabellen, med nedbørsmengden i millimeter og middeltemperaturen. Under resultatet får du en lenke til månedsartikkelen, som forteller hva som skjer i Pattaya akkurat da, fra festivaler og helligdager til hvilke dager alkoholsalget stopper.

Tabellen over virker også uten JavaScript, og alle månedsnavnene i den lenker videre til de samme artiklene.

Når bør du reise?

Tørreste periode er desember til februar, med under 20 millimeter i måneden. Mars og april blir gradvis varmere, og april er den varmeste måneden med 33 grader på dagtid. November er en overgangsmåned der nedbøren faller fra 224,5 millimeter i oktober til 56,6, og antall regndager fra 17 til under 6. En samlet vurdering av årstidene, med skoleferier og priser, står i beste reisetid til Pattaya, og den utførlige gjennomgangen av været finner du i vær og klima i Pattaya.

Skal du videre, er det verdt å vite at Hua Hin på andre siden av bukta får mer regn enn Pattaya i oktober og november.

Vanlige spørsmål

Hva er den varmeste måneden i Pattaya?

April, med 33,0 °C i middel av dagens høyeste temperatur og 29,4 °C i middeltemperatur, ifølge normalene for 1991–2020. Mai er nesten like varm og har varmest hav, om lag 31 grader.

Når regner det mest i Pattaya?

I oktober og september. Oktober har i snitt 224,5 millimeter og 17 regndager, september 213,6 millimeter og 16 regndager. Desember er tørrest, med 11,7 millimeter.

Hvor varmt er havet i Pattaya i januar?

Om lag 27 grader i snittet for 2021–2025, målt med satellitt utenfor kysten. Det er årets kaldeste havmåned, men fortsatt varmt nok til å bade lenge.

Hva er den høyeste temperaturen som er målt i Pattaya?

Stasjonen Phatthaya har målt 38,7 °C, og rekorden er fra oktober, ikke fra den varmeste måneden april. Laveste målte temperatur er 14,6 °C, i desember.

Kilder